جراحی های پوست و زیبایی

 • خال

  سالم ترین روش برای برداشتن خال

  خال خوش خیم ملانوسیتی یک ضایعه رنگی در پوست است که می تواند از آغاز زندگی وجود داشته (خال مادرزادی) یا این که در طول زندگی فرد (معمولاً دوران بلوغ) بوجود آید.
  ممکن است اندازه خال به مرور زمان بزرگ شود و یا تعدادی مو در داخل آن رشد کند. خال خوش خیم ملانوسیتی از نظر پزشکی و سلامتی معمولاً اهمیت خاصی نداشته و برداشت آن بیشتر از نظر زیبایی انجام می پذیرد.


  برداشت خال خوش خیم ملانوسیتی به روش های گوناگون (برحسب منطقه خال و صلاحدید پزشک معالج) انجام می شود. درصورتی که خال برداشته شود بهتر است نمونه آن برای پاتولوژی ارسال تا از خوش خیم بودن خال اطمینان 100% حاصل گردد.

  الف) سوزاندن خال
  سوزاندن یکی از روش های برداشتن خال صورت است. در این روش خال با دستگاه کوتر از طریق ایجاد گرما به وسیله جریان برق سوزانده می‌شود. از آن‌جایی که خال‌ها معمولاً قسمت‌های عمیقی در پوست دارند‌ این روش ممکن است فرورفتگی چاله مانندی را در سطح پوست ایجاد کند. البته امروزه دستگاه‌های رادیو فرکانسی جایگزین دستگاه‌های کوتر شده‌اند که باعث می‌شود به‌کار بردن این روش اثر کمتری روی پوست بگذارد.


  ب) جراحی خال
  این روش پرکاربردترین متد برای برداشتن خال در میان پزشکان است. در این روش با ایجاد بی‌حسی موضعی در محدوده خال  ‌با تیغ جراحی یک برش ساده روی پوست ایجاد و خال از عمق پوست خارج می‌شود، ‌سپس جای آن یک یا دو بخیه ظریف زده می‌شود.

  پ) لیزر خال
  لیزر یکی از روش های برداشتن خال است . لیزر یک فن‌آوری جدید علمی می باشد که در بسیاری جراحی‌ها استفاده شده و در برداشتن خال هم کاربرد دارد. روش لیزر در برداشتن خال مثل روش سوزاندن است با این تفاوت که در این متد به‌ جای جریان برق از امواج لیزر برای تخریب یا تراش خال استفاده می‌شود.

   

 • زگیل

  بهترین روش برداشت زگیل

  زگیل یک توده خوش خیم پوست است که به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی بوجود می آید. تکثیر ویروس در پوست موجب بروز زگیل شده و پخش شدن ویروس در مناطق دیگر پوست خود شخص باعث انتشار زگیل می گردد. شخص مبتلا ویروس زگیل را از طریق تماس به دیگران منتقل می نماید.

 • توده های پوستی

  منشاء توده های پوستی چیست؟

  توده های پوستی ممکن است منشا بافت چربی داشته باشند (لیپوم) یا این که به صورت کیست (حاوی ترشحات پوست) در داخل پوست قرار گرفته باشند. این توده ها معمولاً خوش خیم بوده و اگر اذیت و آزاری برای فرد نداشته باشند بهتر است دستکاری نشوند. درصورتی که اندازه توده بزرگ شده یا این که از نظر عفونت و غیره مشکلاتی برای ایشان بوجود بیاورد می توان با یک جراحی سرپایی ساده آن را برداشت.

  تومورهای بدخیم پوست( SCC و BCC و ملانوم) شایع ترین کانسرهای انسان هستند ولی به دلیل تشخیص زودهنگام معمولاً مشکل خاصی برای بیمار بوجود نمی آورند و با جراحی یا متدهای دیگر برطرف می شوند.

 • کرایو ( سرما درمانی )

  کرایو( سرما درمانی) برای از بین بردن ضایعات پوستی

  بسیاری از ضایعات خوش خیم و بدخیم پوست با استفاده از نیتروژن مایع با دمای 196- سانتیگراد به سادگی قابل درمان هستند.

  نمونه خوب آن درمان زگیل (وارت) از طریق کرایوتراپی است.

کلینیک تخصصی پوست و مو سپهر


 • تهران، خیابان نلسون ماندلا (جردن)، خیابان دستگردی(ظفر)غربی، پلاک 386 ساختمان پردیس

دانلود مطالب ضروری