جراحی لاغری

جراحی لاغری

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و رونق زندگی ماشینی، تحرک بدن کاهش یافته و این امر عامل بزرگی برای افزایش وزن و چاقی می باشد.همانطور که میدانید یکی از مهمترین علل ابتلا به انواع بیماری های قلبی عروقی، افزایش چربی بدن می باشد. اما بجز ورزش و مصرف خوراکی های سالم، روش های دیگری نیز برای کاهش وزن و از بین بردن چربی های اضافی موجود می باشد.

در این مقاله روش های مختلف جراحی لاغری بیان شده تا با آگاهی به هر یک از این روش ها در صدد حفظ و کنترل وزن مناسب خود برآیید.

انواع روش های جراحی لاغری

بای پس معده

اسلیو گاسترکتومی

باند معده

انحراف مجرای صفراوی با سوئیچ اثنی عشر

قراردهی بالون در معده

Aspire Assist

نگاهی به مزایا و معایب هر کدام از روش های جراحی لاغری

بای پس معده

اسلیو گاسترکتومی

باند معده

انحراف مجرای صفراوی با سوئیچ اثنی عشر

بالون

Aspire Assist

کدام جراحی لاغری مناسب است؟

 

 

انواع روش های جراحی لاغری

برخی از روش های جراحی با هدف کاهش حجم معده و محدود کردن مقدار غذای مصرفی، موجب کاهش مقدار کالری دریافتی و در نتیجه آن کاهش وزن و لاغری خواهند شد. در زیر به برخی از این روشها اشاره شده است.

 

 

بای پس معده

در این روش ابتدا کیسه ای به اندازه 30 میلی لیتر یا 2 اونس در ابتدای معده ایجاد می کنند. سپس قسمت پایینی روده کوچک به قسمت انتهایی کیسه ایجاد شده وصل می شود تا با این روش مواد غذایی مصرفی، وارد کیسه ی کوچک و ابتدایی معده شده و سپس وارد روده کوچک خواهد شد.
بای پس معده به دلیل داشتن چنین مکانیسمی موجب دریافت و جذب کالری کمتری شده و به جلوگیری از افزایش وزن کمک می کند.

 

جراحی لاغری

 

اسلیو گاسترکتومی

این روش از درمان به این صورت است که حجم قابل توجهی از معده برداشته می شود در نتیجه برداشت معده، فرد به میزان غذای مصرفی کمتری برای رسیدن به احساس سیری خواهد داشت. این درمان بر هورمون های روده نیز تاثیرگذار گذاشته و موجب ایجاد حس سیری و کنترل قند خون می شود.

 

 

باند معده

در این جراحی لاغری از یک باند برای ایجاد کیسه ای کوچک در قسمت ابتدایی معده استفاده می شود. این باند قابل تنظیم بوده و با تزریق آب نمک توسط درگاه و دریچه قرار داده شده در زیر پوست انجام می گیرد. این کیسه 4 الی 6 هفته پس از درمان برای اولین بار سفت می شود.

 

جراحی لاغری 

 

انحراف مجرای صفراوی با سوئیچ اثنی عشر

در این روش از slimming surgery، ابتدا بخش اعظمی از معده برداشته می شود. سپس پزشک قسمت انتهایی روده را به اثنی عشر متصل کرده و قسمت بزرگی از روده را دور میزند. این روش نیز همانند روش های پیشین موجب کاهش احساس گرسنگی می شود.

 

جراحی لاغری 

 

قراردهی بالون در معده

پزشک در این جراحی از یک بالون یا بادکنک پر از آب یا آب نمک کمک می گیرد. این بالون به وسیله لوله نازکی که از گلو عبور می کند، در معده مراجعه کننده قرار می گیرد. این درمان کمک می کند تا قبل از احساس کامل سیری، از غذا خوردن دست بکشید.

  

جراحی لاغری

 

Aspire Assist

در این درمان یک لوله نازک در شکم شما قرار می گیرد که یک سر آن کیسه معده بوده و سر دیگر آن به یک دکمه متصل است. این دکمه در قسمت بیرونی شکم قرار داده می شود. مراجعه کنندگان می توانند با باز و بسته کردن این دکمه پس از 20 الی 30 دقیقه از مصرف غذا، موجب دفع غذا شوند.

 

 

نگاهی به مزایا و معایب هر کدام از روش های جراحی لاغری

اگرچه هر یک از روش های نام برده شده روزانه در حال انجام می باشند، اما هر کدام مزایا و معایب مخصوص به خود را خواهند داشت.

 

 

بای پس معده

مزایا

به میزان کاهش حجم مصرف مواد غذایی و ذخیره بیشتر انرژی بدن کمک کرده و با ایجاد تغییراتی در هورمون های روده موجب بوجود آمدن حس سیری می شود.

معایب

موجب بروز عوارض جانبی بیشتری نسبت به سایر روش ها، کاهش ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن شده و نیاز به مدت زمان طولانی بستری در بیمارستان نیاز دارد.

 

 

اسلیو گاسترکتومی

مزایا

این جراحی لاغری موجب تسریع کاهش وزن شده و تنها به 2 روز اقامت در بیمارستان نیاز دارد. هورمون های موجود در روده را تغییر داده و با ایجاد حس سیری به کاهش اشتها کمک می کند.

معایب

درمانی غیر قابل بازگشت بوده و موجب کمبود طولانی مدت ویتامین می شود.

 

 

باند معده

مزایا

موجب کاهش وزن تا 40 الی 50 درصد شده، نیازی به برش معده وجود ندارد و روده ها درگیر نمی شوند.

معایب

موجب کاهش وزن کندتری نسبت به سایر درمان ها می شود و نیاز به وجود جسم خارجی در بدن است.

 

 

انحراف مجرای صفراوی با سوئیچ اثنی عشر

مزایا

تا 70% موجب کاهش جذب چربی شده و بیشترین تاثیر را در برابر دیابت دارا می باشد.

معایب

برای مراجعه کننده خطرات زیادی به همراه دارد، به مدت زمان بیشتری برای ماندگاری در بیمارستان نیاز می باشد و موجب کمبود ویتامین و پروتئین بدن می گردد.

 

 

بالون

مزایا

موجب کاهش وزن شده و خطر ابتلا به بیماری های مربوط به چاقی را کاهش می دهد.

معایب

ممکن است موجب درد و حالت تهوع شده و ممکن است بالون از طریق دستگاه گوارش شروع به حرکت کند.

 

 

Aspire Assist

مزایا

موجب از بین رفتن چربی های اضافی و بیماری های ناشی از اضافه وزن می شود.

معایب

موجب عفونت، سوزش پوست و درد شکم خواهد شد.

 

 

کدام جراحی لاغری مناسب است؟

با وجود روش های متفاوتی از درمان و جراحی های لاغری، اما طبق مطالعات انجام شده جراحی اسلیو گاسترکتومی بیش از 58 درصد از جراحی های انجام شده با هدف کاهش وزن را به خود اختصاص داده است. از آنجایی که این روش موجب کاهش حجم غذای مصرفی مراجعه کننده می شود، می تواند به فرد کمک کند تا در طول یک سال حدود 70 درصد از وزن خود را کاهش دهد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک پوست و سپهر و زیر نظر دکتر علی وفایی به وزن ایده آل و دلخواه خود دست یابید

دکتر زیبایی, دکتر پوست, بهترین متخصص پوست و مو, بهترین دکتر زیبایی, بهترین متخصص زیبایی, جراحی لاغری , دکتر علی وفائی, کلینیک زیبایی سپهر, کلینیک پوست و مو سپهر, بای پس معده , اسلیو گاسترکتومی, باند معده, انحراف مجرای صفراوی با سوئیچ اثنی عشر, قراردهی بالون در معده, Aspire Assist


کلینیک تخصصی پوست و مو سپهر


  • تهران، خیابان نلسون ماندلا (جردن)، خیابان دستگردی(ظفر)غربی، پلاک 386 ساختمان پردیس

دانلود مطالب ضروری